Jak vybrat kancelářský nábytek?

Víte, co by nemělo chybět v žádné kanceláři? Jaký dezén byste měli zvolit nebo podle čeho posuzovat kvalitu nábytku?

Jak vybrat kancelářský nábytek?

Plánujete-li renovaci kanceláře nebo se jen poohlížíte po novém nábytku, který by dodal firemnímu interiéru „šmrnc“, jste na správném místě. Kancelářský nábytek by totiž neměl splňovat jen estetickou funkci, ale zároveň také plnit funkčí požadavky. Tak, aby se vám pohodlně pracovalo a současně jste udělali dojem na své obchodní partnery i klienty. Jak ale vybrat ten správný kvalitní nábytek, který bude splňovat veškeré vaše nároky? Níže vás seznámíme s kritérií, které vám pomohou se rychleji na trhu s kancelářským nábytkem zorientovat a při nákupu neprohloupit.


Kvalita vždy něco váží

A to doslova. Čím je daný kus nábytku těžší, tím více materiálu bylo spotřebováno pro jeho výrobu. V první řadě vám doporučujeme volit mezi takovými kousky, které se vám v nadsázce nebudou kymácet při silnějším průvanu.

Současně myslete také na nosnost nábytku. Kancelářská technika, výpočetní přístroje, šanony plné dokumentů - s tím vším si musí nábytek poradit, aniž by se pod nimi začal prohýbat.

Sestava kancelářského nábytku Sorento 2

 

Silnější má navrch

Jedním z dalších ukazatelů kvality kancelářského nábytku je síla jeho desek. Čím silnější totiž desky jsou, tím pevnější a bytelnější je daný kus nábytku. A o to více by ve vás měl začít vzbuzovat zájem.

Tenké police a pracovní desky doporučujeme obloukem obcházet. Byť mohou sebelíp vypadat, opotřebovávají se velmi rychle a brzy vypovídají službu.

Síla desek kancelářského nábytku

Samotné desky nábytku můžeme dělit na 2 typy: horní desky a ostatní desky a konstrukce. Horní desky jsou zpravidla ty nejsilnější na celé konstrukci. Chrání totiž kostru nábytku a dodávají mu potřebnou pevnost. Pracovní desky stolů si musí hravě poradit i s těžší výpočetní technikou a korpusy skříní zajistit dokonalou stabilitu. S těmito deskami se setkáte u všech prvků - od stolů až po archivační skříně. Nejčastěji se jejich tloušťka pohybuje okolo 22 mm do 54 mm.

Mezi ostatní desky patří například konstrukce, podnož, dno či paraván. Jejich síla bývá oproti horním deskám nižší, a to v rozmezí 16 mm až 38 mm.

Ohraničení nábytku

K ohraničení nábytku slouží tzv. ABS hrany, které zakončují horní desky v těch nejdůležitějších místech - podél hran. Plní ochrannou funkci člověku před nechtěnými údery či nárazy na hranu. Současně fungují jako designový prvek vylepšující celkový vzhled nábytku.

 

Sestavy nábytku Visio Lux 1

Jaký dezén se k vám hodí nejlépe?

Abyste docílili jednotného vzhledu, doporučujeme vám vybavit svou kancelář pouze jednou nábytkovou řadou. Její prvky se totiž skvěle doplňují a vytváří elegantní celek.

Dezén neboli barevná varianta nábytku o vás může navíc leccos prozradit. Světlé dezény, jakými jsou například javor, buk a akát, navozují příjemnou a klidnou atmosféru. Opticky zvětšují celý prostor kanceláře a potěší vás jejich reprezentativní vzhled.

Naopak tmavé barevné varianty, mezi které patří wenge a černá, vyjadřují stabilitu a autoritu. Nejlépe se tedy hodí do kanceláří vyššího managementu a vedení firmy.

Bez čeho se v kanceláři zkrátka neobejdete?

Kancelářský stůl

Kancelářský stůl je naprostým základem každé kanceláře, trávíte u něj totiž většinu svého času. Měl by být dostatečně vysoký, prostorný a zároveň sladěný se zbytkem kanceláře. Koneckonců jej přeci uvidí každá návštěva jako první.

Jak vysoký stůl vybrat?

Výšku stolu vybírejte na základě toho, jak vysocí jste vy sami. Nejčastěji se setkáte se stoly vysokými 75-76 cm. V dnešní době na oblibě stoupají také výškově nastavitelné stoly, které vám umožňují kombinovat práci vsedě i vestoje.

Vaše výška Výška stolu
160-170 cm 65-65 cm
170-185 cm 67-75 cm
185-200 cm 75-80 cm

 

Jakou roli hraje délka a hloubka stolu? 

U kancelářských stolů se nejčastěji setkáte s délkou od 120 cm do 200 cm. Čím delší stůl je, tím více prostoru získáte pro zařízení, která potřebujete k práci. Podobně důležitou roli hraje také hloubka stolu.

Rovný nebo rohový stůl?

Rovný kancelářský stůl doporučujeme pro ty, kteří se věnují práci na PC, nebo klasické papírové administrativě. Rohový naopak pro ty, kteří tyto dvě práce kombinují současně a mohou si tak pracovní desku vymezit pro každou práci zvlášť.

Kancelářský stůl ProOffice: rohový levý, rohový pravý a rovný stůl

Kancelářský kontejner

Kontejner skvěle doplňuje kancelářský stůl. Slouží především jako hlavní úložný prostor na vše, co nechcete nebo nepotřebujete na stole mít. Mohou být pojízdné nebo přístavné. U nábytků vyšších řad jsou také vybaveny centrálním zamykáním.

Pojízdný nebo přístavný?

Hlavní výhodou přístavných kontejnerů je, že mohou až o několik desítek centimetrů rozšířit pracovní plochu stolu. U některých nábytků mohou dokonce zastoupit i samotnou podnož.

Naopak pojízdný kontejner snadno přemístíte v případě, kdy potřebujete kancelář přestavět.

Kancelářské skříně

Skříně neodmyslitelně patří do každého obývaného interiéru. Poskytují dostatek prostoru na veškeré dokumenty a vyplňují a zútulňují jej. Skříně dělíme na nízké, střední a vysoké. Můžete si je pořídit s dveřmi i bez dveří, šatní i klasické.

Jakou skříň vybrat?

Nízké skříně jsou ve většině případech přístavné ke stolům. Proto rovněž jako přístavné kontejnery rozšiřují pracovní plochu a nabízí další úložný prostor.

Střední skříně jsou vhodné pro umístění věcí, které nechcete nebo nepotřebujete mít na stole. Jako například květiny, tiskárny, interiérové doplňky apod.

Vysoké skříně slouží primárně jako velký úložný prostor ve formě polic. U šatních skříní pak můžete oblečení pověsit na šatní tyč.

S dveřmi nebo bez?

To je především otázka soukromí. Pokud do skříně ukládáte věci, které chcete skrýt před návštěvou či kolegy, je vhodné zvolit skříň s dveřmi. Skříň s dveřmi navíc působí bytelněji.

Klasickou skříň nebo šatní?

Šatní skříně jsou oproti klasickým vybaveny šatní tyčí, která slouží pro zavěšení věšáků s oblečením. Ve většině řadách nábytků však nejsou opatřeny zámkem.