Proč kvalitní kancelářské křesla ?

Zdravé sezení a ergonomie

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání?

Sedavé zaměstnání není žádný med. Potvrdí vám to každý, kdo tento typ práce okusil. Přesto se občas najdou takoví všeználci, jejichž poznámky jako „Vždyť ty v práci jenom sedíš! Jak tě může něco bolet?“ vás rozpálí doběla. Přitom mají v jednom pravdu – v práci celý den opravdu jenom sedíte, což je kámen úrazu. Osmihodinovou směnu prosedíte častokrát na jednom místě, na jedné židli, v jedné poloze. Dříve nebo později se začnete potýkat s nežádoucími zdravotními problémy. Mezi ty nejčastější se řadí bolesti zad, syndrom karpálního tunelu, otoky dolních končetin, trombózy a křečové žíly, špatné trávení, ochablost břišního svalstva a v neposlední řadě také nadváha. Neberte signály vašeho těla na lehkou váhu, brzy se totiž z krátkodobé bolesti může stát chronická.

Připravili jsme si pro vás článek o tom, jak s takovými nepříjemnostmi zatočit, anebo jak se jim ideálně naučit předcházet. Zdravé sezení a ergonomie se spolu totiž nesou ruku v ruce. Cílem ergonomie je totiž vyrábět takové pomůcky, které jsou vhodné pro krátkodobé i dlouhodobé používání. A zdravé sezení se bez těchto speciálních pomůcek a prvků zkrátka neobejde. Ergonomie v sobě v dnešní době zahrnuje nespočet různorodých předmětů počínaje kancelářskou myší a jízdním kolem konče.

Bez správné kancelářské židle se neobejdete

Prvním krokem vstříc úspěšnému boji proti neduhům způsobeným sedavým zaměstnáním je pořídit si vhodnou kancelářskou židli a naučit se na ni správně sedět. Jedno bez druhého bohužel fungovat nebude. I na té nejkvalitnější židli si nesprávným sezením můžete přivodit zdravotní problémy. Rovněž si nepomůžete správným držením těla na nevhodné židli.

Ideálním řešením je vybrat si kancelářské křeslo vybavené na míru vašim potřebám. Počátečním kritériem výběru je nosnost židle, která by měla být vyšší než hmotnost uživatele.

Dalším na řadě je mechanika, která hýbe sedákem a opěrákem židle. V dnešní době si můžete vybírat z pestré škály různých mechanik – od základní, zajišťující pouze otáčení a výškově nastavení, až po revoluční balanční mechaniku. A nyní se pojďme s těmito typy detailněji seznámit.

Mechanika, základ každé židle

Jak už jsme zmínili, základní mechanika nabízí pouze výškové nastavení kancelářské židle a její otáčení. Neumožňuje houpání ani aretaci v různých polohách. Postará se pouze o standardní podmínky nutné pro zdravé sezení, avšak k dlouhodobému používání ji nedoporučujeme.

Dalším typem je houpací mechanika jakožto nejběžnější mechanismus vyskytující se u otočných židlí a křesel. Umožňuje klasické houpání, během kterého se opěrák se sedákem naklání stále ve stejném úhlu. Tuhost houpání si můžete sami regulovat a židli zaaretovat ve zvolené poloze. Doporučujeme ji především pro sezení kratší než 8 hodin denně.

Pokročilejším mechanismem je synchronní mechanika U té se opěrák se sedákem pohybují závisle na sobě – při nastavení opěráku se přizvedne zároveň i sedák. Na takové židli pak můžete bez obav z bolestí zad sedět i déle než 8 hodin denně. Na opačném principu funguje asynchronní mechanika, díky které se sedák s opěrákem polohují zvlášť. Její výhodou je velká variabilita sezení.

Nakonec ještě zmiňujeme balanční mechaniku, kterou disponují pouze zdravotní židle. Jedná se o nejnovější počin v oblasti zdravějšího sezení a správného držení těla. Mechanika ve své podstatě simuluje sezení na gymnastickém míči.

Upravte si židli podle svých potřeb

Zapomenout byste neměli ani na řadu vylepšení, díky kterému si sezení během pracovní doby zpříjemníte. Mezi ty nejoblíbenější patří nastavitelná hlavová a bederní opěrka, hloubkový posun sedáku, výškově nastavitelný opěrák zad, sedák vyplněný paměťovou pěnou, výsuvná opěrka nohou a regulovatelné područky. A právě zásluhou všech výše zmíněných ergonomických prvků máte nakročeno správným směrem k bezbolestnému sezení za kancelářským stolem.

 

6 tipů, jak vyzrát na nepohodu při sezení

Druhým neméně důležitým krokem je naučit se správně sedět a ergonomicky si přizpůsobit své pracovní místo. Zde vám prozradíme hned několik tipů, jak jednoduše dosáhnout zdravého sedu.

  1. Na židli seďte vzpřímeně a nehrbte se. Zadek posuňte co nejvíce dozadu a bedry se opírejte o bederní opěrku.

  2. Snažte se během dne měnit polohu trupu. Chvilku seďte rovně, chvilku v záklonu a chvilku lehce předkloněni. Snížíte tím napětí svalstva a ulevíte zádům.

  3. Výška desky stolu by měla být totožná s výškou vašich loktů. Během psaní na klávesnici by mělo předloktí s nadloktím svírat úhel 90°. Stejný úhel by mělo svírat i lýtko se stehnem v koleni.

  4. Zdravá vzdálenost monitoru od očí je 45-70 cm. Úhel pohledu by k němu měl být kolmý a směřovat lehce nad střed obrazovky.

  5. Nohy by měly mít dostatečný prostor k protažení.

  6. Pravidelně se protahujte. Každou hodinu se projděte pár kroků a udělejte si několik protahovacích cviků. Připomenout vám je může třeba upozornění na telefonu. Dýchejte zhluboka a zklidněte svou mysl.

V kombinaci se správně zvolenou kancelářskou židlí saň v podobě bolestivých zad nyní hravě porazíte.