Vaše pohodlná kancelář.

Jak si pohodlně zařídit kancelář?

 

Zařiďte si kancelář tak, abyste se v ní cítili opravdu pohodlně a zvýšili svou kreativitu a produktivitu. Není to až taková věda, jak se vám může zdát. Stačí začít pěkně od základu a postupně pokračovat až k těm nejmenším detailům. V tomto článku se dovíte, co by vám v kanceláři rozhodně nemělo chybět a také to, čemu se velkým obloukem vyhnout.

Kancelářský nábytek, základ každé kanceláře

Jak jsme již zmínili, začneme od základu. A co je vlastně základem každé kanceláře? Přece kancelářský nábytek. Nejčastěji používaným kancelářským nábytkem jsou jednoznačně pracovní stoly. Bez těch se v kanceláři zkrátka neobejdete. Druhé místo zaujímají archivační skříně a kartotéky, do kterých si můžete uložit veškeré tištěné dokumenty, šanony a jiné písemnosti. Důležitou součástí jsou rovněž šatní skříně a věšáky jako praktické uložiště kabátů a jiných oděvů.

V dnešní době se setkáte s pestrou nabídkou kancelářských sestav, pomocí kterých postavíte svou kancelář snů na míru. Pracovní stůl můžete doplnit kontejnerem se zásuvkami nebo kabelovými průchodkami, které šikovně odvedou veškerou kabeláž pod stůl. Existují i tzv. přístavné prvky, které slouží k zakončení kancelářských stolů a zvětší se díky nim celková plocha pracovního místa. Vytvoří tak dodatečné místo například pro kancelářskou techniku.

Aktuálním trendem jsou výškově nastavitelné stoly umožňující pracovat vestoje i vsedě. Nabízí se jako příjemná a zdravá alternativa ke klasickým kancelářským stolům. Nepřeberné množství typů archivační skříň Vám zase umožní si kancelář přizpůsobit přesně podle svých potřeb. A to ať už dáváte přednost nízkým uzamykatelným komodám nebo vysokým policovým skříním. Stačí popustit uzdu kreativitě.

Umístění nábytku má svá pravidla

Na co byste ale neměli rozhodně zapomenout, jsou pravidla rozmístění nábytku v místnosti. Nedoporučujeme umisťovat pracovní stůl do tmavého koutu. Ideální je jej postavit kolmo k oknům, abyste během práce využívali co nejvíce přirozeného světla. Stůl postavený souběžně s okenním parapetem vám způsobí nepříjemné mžourání při sezení proti slunci. Opírají-li se naopak do monitoru paprsky slunce, stává se zobrazený obsah takřka nečitelným. Pracovní místo je lepší mít orientované směrem ke dveřím kanceláře. Budete tak neustále připraveni na možné návštěvy a nebudete se muset stále otáčet.

Kancelářská židle na míru

Zvýšenou pozornost si zaslouží také výběr kancelářské židle nebo křesla. Většinu času v kanceláři totiž strávíte vsedě a je nezbytné, abyste se cítili pohodlně a dlouhé sezení se na vás nijak neprojevilo. Každý z nás má své individuální potřeby, které je nutné při výběru židle respektovat. To, co vyhovuje vašemu kolegovi, nemusí být to pravé ořechové pro vás. Jak vyzrát na sedavé zaměstnání a vybrat si tu správnou židli si přečtete ve článku Proč kvalitní kancelářské křesla. Při koupi židle rozhodně nedoporučujeme šetřit a vybavit veškeré kanceláře jedním modelem se základní výbavou.

Ruku v ruce s tímto tématem se nese rovněž volba ergonomických pomůcek, které fungují jako prevence i řešení zdravotních problémů způsobených například vlivem nesprávného sezení. Chybí-li na vašem pracovním stole ergonomická podložka pod myš či stojan na monitor, zvažte tuto investici. Z jakých pomůcek si můžete v dnešní době vybírat a proti čemu preventivně působí se dozvíte v článku Jak vybrat ergonomické pomůcky?. Ten se tomuto tématu dopodrobna věnuje.

 

Elektroničtí pomocníci v kanceláři

Administrativní práce mnohdy vyžaduje využití kancelářke techniky. Málokdy si totiž vystačíte pouze s děrovačkou a sponkovou sešívačkou. Nebudeme zde zmiňovat počítače a telefony, ty už ke kancelářím prostě neodmyslitelně patří. Standardním vybavením však bývá nejčastěji tiskárna se skenerem a kopírkou v jednom. V případě, že denně tisknete desítky stran dokumentů, je přeci nemyslitelné, abyste kvůli tomu neustále odbíhali do copycenter.

Užitečným pomocníkem při kancelářské práci je rovněž skartovač, který se postará o dokonalou ochranu citlivých informací. Pokročilé modely si poradí nejen s likvidací papíru, ale překážkou pro ně nejsou ani CD a DVD nosiče či sponky a svorky. Vybrat si také můžete, pod jakým stupněm utajení přístroj dokumenty skartuje. A to od obyčejných proužků papíru po jemné a naprosto nečitelné mikročástice.

Skvělým parťákem v kanceláři jsou též laminátory. Hledáte-li přístroj, který prodlouží život důležitým papírovým dokumentům a zároveň je ochrání před nežádoucími vnějšími vlivy, pořiďte si do kanceláře právě laminátor. Pomocí výhřevných válců uzavře vložený dokument do laminovací fólie, zvýrazní jeho barvy a zamezí jeho poškození.

Pracujete-li často s manuální úpravou formátů papíru, zahoďte klasické nůžky a poohlédněte se raději po praktické řezačce. Usnadní vám práci a ušetří svalstvo rukou. Ořeže dokument bez námahy do vámi zvolených rozměrů jako po másle.

 

Praktická prezentační média

Čas od času je potřeba zakreslit důležité schéma, graf či zapsat klíčovou poznámku a mít ji neustále na očích. Klasické lepicí papírky nejsou dvakrát praktickým ani estetickým řešením. Daleko lépe vám poslouží prezentační technika, jakými jsou flipcharty, tabule a nástěnky. Připevníte si na něj zvolenou písemnost, dokument či malý lísteček se vzkazem a kdykoliv se k nim můžete vrátit. A to ať už se jedná o měsíční marketingový plán, pracovní postupy, normy bezpečnosti práce nebo vzkaz pro kolegu, se kterým sdílíte kancelář.

Domácí pohoda v kanceláři

Nebudeme si nic nalhávat, s opravdovým domácím pohodlím má málokterá kancelář něco společného. Vždy se ale můžete pokusit se této příjemné atmosféře alespoň přiblížit. Roli funkčního doplňku skvěle plní sedací soupravy společně s konferenčními stolky. Organizujete-li často menší schůzky s vašimi obchodními partnery či klienty, brzy poznáte, že je jim posezení u kávy na komfortní sedačce daleko atraktivnější než na obyčejné konferenční židli. Takové místo navíc plní úlohu odpočinkové zóny, ve které můžete načerpat další inspiraci a kreativní nápady.

Nezapomeňte na dekorace

Dekorace – maličkosti, které dokážou oživit interiér a vnést do něj pohodovou atmosféru. Mohou to být například květiny, o kterých se říká, že podporují pozornost a snižují mentální únavu. Zarámované fotografie svých nejbližších na kancelářském stole také potěší a zlepší náladu. Stejně tak designové stolní lampičky, kterými si můžete posvítit při práci, pracujete-li do pozdních večerních hodin. Nevyzařují totiž ostré světlo jako klasické stropní zářivky.

Opomenout byste neměli ani zdi kanceláře a ozdobit je harmonickými obrazy nebo motivačními plakáty. Do kanceláře byste se totiž měli rádi vracet a nevnímat ji jako strašáka či nutné každodenní zlo. Cítíte-li se sami příjemně, odrazí se to brzy i na vašem okolí a pracovním výkonu.

dekorace

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení