Poradna

Vaše pohodlná kancelář

Jak si pohodlně zařídit kancelář?

Zařiďte si kancelář tak, abyste se v ní cítili opravdu pohodlně a zvýšili svou kreativitu a produktivitu. Není to až taková věda, jak se vám může zdát. Stačí začít pěkně od základu a postupně pokračovat až k těm nejmenším detailům. V tomto článku se dovíte, co by vám v kanceláři rozhodně nemělo chybět a také to, čemu se velkým obloukem vyhnout.

Kancelářský nábytek, základ každé kanceláře

Jak jsme již zmínili, začneme od základu. A co je vlastně základem každé kanceláře? Přece kancelářský nábytek. Nejčastěji používaným kancelářským nábytkem jsou jednoznačně pracovní stoly. Bez těch se v kanceláři zkrátka neobejdete. Druhé místo zaujímají archivační skříně a kartotéky, do kterých si můžete uložit veškeré tištěné dokumenty, šanony a jiné písemnosti. Důležitou součástí jsou rovněž šatní skříně a věšáky jako praktické uložiště kabátů a jiných oděvů.

V dnešní době se setkáte s pestrou nabídkou kancelářských sestav, pomocí kterých postavíte svou kancelář snů na míru. Pracovní stůl můžete doplnit kontejnerem se zásuvkami nebo kabelovými průchodkami, které šikovně odvedou veškerou kabeláž pod stůl. Existují i tzv. přístavné prvky, které slouží k zakončení kancelářských stolů a zvětší se díky nim celková plocha pracovního místa. Vytvoří tak dodatečné místo například pro kancelářskou techniku.

Aktuálním trendem jsou výškově nastavitelné stoly umožňující pracovat vestoje i vsedě. Nabízí se jako příjemná a zdravá alternativa ke klasickým kancelářským stolům. Nepřeberné množství typů archivační skříň Vám zase umožní si kancelář přizpůsobit přesně podle svých potřeb. A to ať už dáváte přednost nízkým uzamykatelným komodám nebo vysokým policovým skříním. Stačí popustit uzdu kreativitě.

Umístění nábytku má svá pravidla

Na co byste ale neměli rozhodně zapomenout, jsou pravidla rozmístění nábytku v místnosti. Nedoporučujeme umisťovat pracovní stůl do tmavého koutu. Ideální je jej postavit kolmo k oknům, abyste během práce využívali co nejvíce přirozeného světla. Stůl postavený souběžně s okenním parapetem vám způsobí nepříjemné mžourání při sezení proti slunci. Opírají-li se naopak do monitoru paprsky slunce, stává se zobrazený obsah takřka nečitelným. Pracovní místo je lepší mít orientované směrem ke dveřím kanceláře. Budete tak neustále připraveni na možné návštěvy a nebudete se muset stále otáčet.

Kancelářská židle na míru

Zvýšenou pozornost si zaslouží také výběr kancelářské židle nebo křesla. Většinu času v kanceláři totiž strávíte vsedě a je nezbytné, abyste se cítili pohodlně a dlouhé sezení se na vás nijak neprojevilo. Každý z nás má své individuální potřeby, které je nutné při výběru židle respektovat. To, co vyhovuje vašemu kolegovi, nemusí být to pravé ořechové pro vás. Jak vyzrát na sedavé zaměstnání a vybrat si tu správnou židli si přečtete ve článku Proč kvalitní kancelářské křesla. Při koupi židle rozhodně nedoporučujeme šetřit a vybavit veškeré kanceláře jedním modelem se základní výbavou.

Ruku v ruce s tímto tématem se nese rovněž volba ergonomických pomůcek, které fungují jako prevence i řešení zdravotních problémů způsobených například vlivem nesprávného sezení. Chybí-li na vašem pracovním stole ergonomická podložka pod myš či stojan na monitor, zvažte tuto investici. Z jakých pomůcek si můžete v dnešní době vybírat a proti čemu preventivně působí se dozvíte v článku Jak vybrat ergonomické pomůcky?. Ten se tomuto tématu dopodrobna věnuje.

 

Elektroničtí pomocníci v kanceláři

Administrativní práce mnohdy vyžaduje využití kancelářke techniky. Málokdy si totiž vystačíte pouze s děrovačkou a sponkovou sešívačkou. Nebudeme zde zmiňovat počítače a telefony, ty už ke kancelářím prostě neodmyslitelně patří. Standardním vybavením však bývá nejčastěji tiskárna se skenerem a kopírkou v jednom. V případě, že denně tisknete desítky stran dokumentů, je přeci nemyslitelné, abyste kvůli tomu neustále odbíhali do copycenter.

Užitečným pomocníkem při kancelářské práci je rovněž skartovač, který se postará o dokonalou ochranu citlivých informací. Pokročilé modely si poradí nejen s likvidací papíru, ale překážkou pro ně nejsou ani CD a DVD nosiče či sponky a svorky. Vybrat si také můžete, pod jakým stupněm utajení přístroj dokumenty skartuje. A to od obyčejných proužků papíru po jemné a naprosto nečitelné mikročástice.

Skvělým parťákem v kanceláři jsou též laminátory. Hledáte-li přístroj, který prodlouží život důležitým papírovým dokumentům a zároveň je ochrání před nežádoucími vnějšími vlivy, pořiďte si do kanceláře právě laminátor. Pomocí výhřevných válců uzavře vložený dokument do laminovací fólie, zvýrazní jeho barvy a zamezí jeho poškození.

Pracujete-li často s manuální úpravou formátů papíru, zahoďte klasické nůžky a poohlédněte se raději po praktické řezačce. Usnadní vám práci a ušetří svalstvo rukou. Ořeže dokument bez námahy do vámi zvolených rozměrů jako po másle.

 

Praktická prezentační média

Čas od času je potřeba zakreslit důležité schéma, graf či zapsat klíčovou poznámku a mít ji neustále na očích. Klasické lepicí papírky nejsou dvakrát praktickým ani estetickým řešením. Daleko lépe vám poslouží prezentační technika, jakými jsou flipcharty, tabule a nástěnky. Připevníte si na něj zvolenou písemnost, dokument či malý lísteček se vzkazem a kdykoliv se k nim můžete vrátit. A to ať už se jedná o měsíční marketingový plán, pracovní postupy, normy bezpečnosti práce nebo vzkaz pro kolegu, se kterým sdílíte kancelář.

Domácí pohoda v kanceláři

Nebudeme si nic nalhávat, s opravdovým domácím pohodlím má málokterá kancelář něco společného. Vždy se ale můžete pokusit se této příjemné atmosféře alespoň přiblížit. Roli funkčního doplňku skvěle plní sedací soupravy společně s konferenčními stolky. Organizujete-li často menší schůzky s vašimi obchodními partnery či klienty, brzy poznáte, že je jim posezení u kávy na komfortní sedačce daleko atraktivnější než na obyčejné konferenční židli. Takové místo navíc plní úlohu odpočinkové zóny, ve které můžete načerpat další inspiraci a kreativní nápady.

Nezapomeňte na dekorace

Dekorace – maličkosti, které dokážou oživit interiér a vnést do něj pohodovou atmosféru. Mohou to být například květiny, o kterých se říká, že podporují pozornost a snižují mentální únavu. Zarámované fotografie svých nejbližších na kancelářském stole také potěší a zlepší náladu. Stejně tak designové stolní lampičky, kterými si můžete posvítit při práci, pracujete-li do pozdních večerních hodin. Nevyzařují totiž ostré světlo jako klasické stropní zářivky.

Opomenout byste neměli ani zdi kanceláře a ozdobit je harmonickými obrazy nebo motivačními plakáty. Do kanceláře byste se totiž měli rádi vracet a nevnímat ji jako strašáka či nutné každodenní zlo. Cítíte-li se sami příjemně, odrazí se to brzy i na vašem okolí a pracovním výkonu.

Tajemství prémiových židlí na kterých nesmíte šetřit.

Odhalíme vám  tajemství prémiových židlí 

Žijeme v době, ve které se nové technologie vyvíjí převratnou rychlostí. Stejně tak je tomu i u profesí. Na trhu práce se objevují stále nové a nové obory. Lidská populace v průběhu věků opustila práci na poli, rukodělnou výrobu, řemeslné práce a stěhuje se do kanceláří.

Hlavní roli totiž v dnešní době hraje zejména „onlajn“ svět. Celou pracovní dobu sedíme za monitory, nespouštíme oči z obrazovek a zřídkakdy opouštíme své pracovní místo. Málokdo si však uvědomuje, že je to problém, protože lidské tělo není uzpůsobené nadměrnému sezení.

Jak se vám sedí?

Zkuste si sami vybavit, na jaké židli v práci sedíte. Mezitím, co se vám zhmotňuje před očima, se zaměřte na to, jaký pocit ve vás tato představa vyvolává. Patříte-li mezi šťastlivce, kterým se při myšlence na svou kancelářskou židli  rozzáří oči štěstím, můžete jásat. Zbylí, kterých je bohužel naprostá většina, se vybaví kus nábytku a s ním spojené nepříjemné pocity.

Bolesti krční páteře, ztuhlá záda, unavené a ztěžklé nohy. To jsou problémy, se kterými se nejčastěji potýkají lidé, kteří v práci sedí na nevhodné židli. Brání vám se plně soustředit a pracovat na plný výkon. A právě proto se dnes budeme věnovat klíčovému tématu, a tím je výběr pohodlné židle, na které můžete bez obav sedět po celou pracovní dobu.

Podíváme na seznam příslušenství, které by takové židli rozhodně nemělo chybět. Zároveň si vysvětlíme, proč jsou tyto prvky důležité, jak fungují a v čem napomůžou k pohodlnému sezení. A vezmeme to pěkně systematicky od hlavy (hlavové opěrky) až k patě (kolečkům).

Hlavová opěrka uleví krční páteři

Během dlouhého sezení se (byť nevědomky) častokrát zakláníte. Nejčastěji tomu tak bývá, když si po sobě na obrazovce zběžně kontrolujete svou práci. Záda zapustíte do opěráku a přirozeně si potřebujete opřít i hlavu. A právě k tomuto účelu slouží hlavová opěrka na kancelářské židli. Uleví vaší krční páteři a funguje jako prevence proti bolesti hlavy. V ideálním případě si ji můžete také nastavit podle svých potřeb. Upravit výšku, přizpůsobit sklon, nastavit úhel.

Opěrka beder podporuje přirozené zakřivení páteře

Všimli jste si někdy, že správná ergonomická židle nemá nikdy rovný opěrák? Důvod je prostý. Mírně prohnutý opěrák v oblasti beder podporuje přirozenou linii zad. A bederní opěrka slouží jako pomůcka neustále udržující toto žádoucí prohnutí. Spodní část opěráku je totiž nejvíce zatěžovaným místem během sezení. Doporučujeme, stejně jako u hlavové opěrky, dát přednost nastavitelné opěrce beder.

Područky pod ručky?

Během kancelářské práce mnohdy bez nadsázky neodlepíte prsty od klávesnice. Zdobí-li vaše zápěstí při práci otlačený proužek od hrany stolu, zpozorněte. Tato „okrasa“ totiž značí absenci opory předloktí a loktů. Nevědomky totiž během ťukání do klávesnice tlačíte zápěstí na přední hranu desky stolu a přivoláváte si nepříjemné problémy v podobě špatného prokrvení horních končetin. Správně nastavené opěrky předloktí tomuto zabrání. U pokročilých modelů židlí si je dokonce můžete nastavit do 4 směrů. Do výšky, dopředu a dozadu, blíž a dál k sedáku, a nakonec úhlopříčně do stran.

Opěrák a sedák – základna celé židle

Opěrák židle společně se sedákem tvoří pomyslnou základnu židle. Bez nich si židli těžko představíte. Potahují se všelijakými textiliemi, síťovinou, pravou kůži, nebo koženkou. Každý potahový materiál má své klady i zápory, které je třeba brát v potaz. Žebříčku těch nejoblíbenějších vévodí kombinace látky a síťoviny. Její kouzlo spočívá ve vysoké prodyšnosti síťovaného opěráku a schopnosti látkového sedáku izolovat teplo. Její využití je proto univerzální. Hodí se jak do chladnějších kanceláří, tak do nadmíru vytápěných prostorů.

Doporučujeme vybírat z židlí, u kterých si sedák s opěrákem můžete přizpůsobit. Nemyslíme tím výškové nastavení, to je standardem i u těch nejobyčejnějších kancelářských židlí. Máme na mysli hloubkový posun sedací části, naklápění či možnost polohování opěráku zad.

Dynamické sezení díky synchronní mechanice

Každá kancelářská židleskrývá pod svým sedákem mechaniku, která se stará o pohyb sedáku a opěráku. Od 70. let 19. století, kdy světlo světa spatřily první židle do kanceláře, uběhla již řádka let. Vývoj mechanismů hýbajících židlí jde stále kupředu. Snaží se přizpůsobit i těm nejnáročnějším požadavkům a potřebám uživatelů. Aktuálně mají největší přínos pro zdravé sezení židle se synchronní mechanikou.

Jak již její název napovídá, tato mechanika se stará o synchronizovaný pohyb opěráku se sedákem židle. Laicky se dá říct, že se tyto dva prvky pohybují v souladu. Jsou na sebe navzájem závislé. Zapřete-li se do opěráku, přizvedne se současně i sedák. Čím méně se zapíráte, tím méně se naklápí sedák. Skoro jako houpání na houpacím křeslu, akorát dosáhnete mnohem dynamičtějšího sezení. Posilujete u něj svalstvo a automaticky zabraňujete sezení ve strnulé poloze.

Nepřeceňujte nosnost pístu

Na rozdíl od jídelních židlí disponují ty kancelářské jen jednou nohou – pístem. Každý má odlišnou nosnost, kterou je třeba respektovat. Zakoupíte-li si židli s nižší nosností, než je vaše hmotnost, riskujete rychlé opotřebení součástek a pokles sedu. Píst se poté větví do pěti ramen opatřených pojízdnými kolečky. Těmto ramenům se říká kříž. Stará se o celkovou stabilitu židle a její pohyb.

Kříže se vyrábějí nejčastěji ze 3 materiálů, případně z jejich kombinace. A těmi jsou tvrzený plast, kov a dřevo. První dva zmíněné materiály jsou ty nejpopulárnější. Se dřevem se můžete setkat zejména u manažerských křesel, která jsou vhodná spíše ke krátkodobějšímu sezení. Z hlediska praktičnosti doporučujeme kříž z tvrzeného plastu. Byť se kov může zdát jako pevnější materiál, v mnoha případech tomu tak není. Stačí malá chyba při sváření kovu a problém je na světě. U plastového kříže neprohloupíte.

Oba materiály však mají své odpůrce i zastánce. Příznivci plastu navíc nejčastěji jako výhodu uvádí, že na rozdíl od kovu tolik nestudí, pokud se o něj opřete bosýma nohama.

Plynulý pohyb po jakékoliv podlaze

Začali jsme u hlavy, končíme u paty. A tou pomyslnou patou jsou kolečka židle. Neuděláte chybu, když si vyberete židli s kolečky s měkčeným povrchem. Jsou univerzální a povolí pohyb jak po tvrdé, tak po měkké podlaze. Hravě si poradí s kobercem i dřevěnými parketami.

Závěrem rada nad zlato

Myslete na to, že při koupi vhodné kancelářské židle investujete do svého zdraví, ne do designového doplňku vaší kanceláře. Nechlácholte se tím, kolik peněž se vám podařilo ušetřit při nákupu levné židle ve výprodeji. Možná si říkáte, že vám přeci základní model vystačí. Nevystačí. Vaše tělo vám to totiž dá dřív nebo později samo najevo.

Proč kvalitní kancelářské křesla ?

Zdravé sezení a ergonomie

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání?

Sedavé zaměstnání není žádný med. Potvrdí vám to každý, kdo tento typ práce okusil. Přesto se občas najdou takoví všeználci, jejichž poznámky jako „Vždyť ty v práci jenom sedíš! Jak tě může něco bolet?“ vás rozpálí doběla. Přitom mají v jednom pravdu – v práci celý den opravdu jenom sedíte, což je kámen úrazu. Osmihodinovou směnu prosedíte častokrát na jednom místě, na jedné židli, v jedné poloze. Dříve nebo později se začnete potýkat s nežádoucími zdravotními problémy. Mezi ty nejčastější se řadí bolesti zad, syndrom karpálního tunelu, otoky dolních končetin, trombózy a křečové žíly, špatné trávení, ochablost břišního svalstva a v neposlední řadě také nadváha. Neberte signály vašeho těla na lehkou váhu, brzy se totiž z krátkodobé bolesti může stát chronická.

Připravili jsme si pro vás článek o tom, jak s takovými nepříjemnostmi zatočit, anebo jak se jim ideálně naučit předcházet. Zdravé sezení a ergonomie se spolu totiž nesou ruku v ruce. Cílem ergonomie je totiž vyrábět takové pomůcky, které jsou vhodné pro krátkodobé i dlouhodobé používání. A zdravé sezení se bez těchto speciálních pomůcek a prvků zkrátka neobejde. Ergonomie v sobě v dnešní době zahrnuje nespočet různorodých předmětů počínaje kancelářskou myší a jízdním kolem konče.

Bez správné kancelářské židle se neobejdete

Prvním krokem vstříc úspěšnému boji proti neduhům způsobeným sedavým zaměstnáním je pořídit si vhodnou kancelářskou židli a naučit se na ni správně sedět. Jedno bez druhého bohužel fungovat nebude. I na té nejkvalitnější židli si nesprávným sezením můžete přivodit zdravotní problémy. Rovněž si nepomůžete správným držením těla na nevhodné židli.

Ideálním řešením je vybrat si kancelářské křeslo vybavené na míru vašim potřebám. Počátečním kritériem výběru je nosnost židle, která by měla být vyšší než hmotnost uživatele.

Dalším na řadě je mechanika, která hýbe sedákem a opěrákem židle. V dnešní době si můžete vybírat z pestré škály různých mechanik – od základní, zajišťující pouze otáčení a výškově nastavení, až po revoluční balanční mechaniku. A nyní se pojďme s těmito typy detailněji seznámit.

Mechanika, základ každé židle

Jak už jsme zmínili, základní mechanika nabízí pouze výškové nastavení kancelářské židle a její otáčení. Neumožňuje houpání ani aretaci v různých polohách. Postará se pouze o standardní podmínky nutné pro zdravé sezení, avšak k dlouhodobému používání ji nedoporučujeme.

Dalším typem je houpací mechanika jakožto nejběžnější mechanismus vyskytující se u otočných židlí a křesel. Umožňuje klasické houpání, během kterého se opěrák se sedákem naklání stále ve stejném úhlu. Tuhost houpání si můžete sami regulovat a židli zaaretovat ve zvolené poloze. Doporučujeme ji především pro sezení kratší než 8 hodin denně.

Pokročilejším mechanismem je synchronní mechanika U té se opěrák se sedákem pohybují závisle na sobě – při nastavení opěráku se přizvedne zároveň i sedák. Na takové židli pak můžete bez obav z bolestí zad sedět i déle než 8 hodin denně. Na opačném principu funguje asynchronní mechanika, díky které se sedák s opěrákem polohují zvlášť. Její výhodou je velká variabilita sezení.

Nakonec ještě zmiňujeme balanční mechaniku, kterou disponují pouze zdravotní židle. Jedná se o nejnovější počin v oblasti zdravějšího sezení a správného držení těla. Mechanika ve své podstatě simuluje sezení na gymnastickém míči.

Upravte si židli podle svých potřeb

Zapomenout byste neměli ani na řadu vylepšení, díky kterému si sezení během pracovní doby zpříjemníte. Mezi ty nejoblíbenější patří nastavitelná hlavová a bederní opěrka, hloubkový posun sedáku, výškově nastavitelný opěrák zad, sedák vyplněný paměťovou pěnou, výsuvná opěrka nohou a regulovatelné područky. A právě zásluhou všech výše zmíněných ergonomických prvků máte nakročeno správným směrem k bezbolestnému sezení za kancelářským stolem.

 

6 tipů, jak vyzrát na nepohodu při sezení

Druhým neméně důležitým krokem je naučit se správně sedět a ergonomicky si přizpůsobit své pracovní místo. Zde vám prozradíme hned několik tipů, jak jednoduše dosáhnout zdravého sedu.

  1. Na židli seďte vzpřímeně a nehrbte se. Zadek posuňte co nejvíce dozadu a bedry se opírejte o bederní opěrku.

  2. Snažte se během dne měnit polohu trupu. Chvilku seďte rovně, chvilku v záklonu a chvilku lehce předkloněni. Snížíte tím napětí svalstva a ulevíte zádům.

  3. Výška desky stolu by měla být totožná s výškou vašich loktů. Během psaní na klávesnici by mělo předloktí s nadloktím svírat úhel 90°. Stejný úhel by mělo svírat i lýtko se stehnem v koleni.

  4. Zdravá vzdálenost monitoru od očí je 45-70 cm. Úhel pohledu by k němu měl být kolmý a směřovat lehce nad střed obrazovky.

  5. Nohy by měly mít dostatečný prostor k protažení.

  6. Pravidelně se protahujte. Každou hodinu se projděte pár kroků a udělejte si několik protahovacích cviků. Připomenout vám je může třeba upozornění na telefonu. Dýchejte zhluboka a zklidněte svou mysl.

V kombinaci se správně zvolenou kancelářskou židlí saň v podobě bolestivých zad nyní hravě porazíte.

Jak vybrat kancelářský nábytek?

Víte, co by nemělo chybět v žádné kanceláři? Jaký dezén byste měli zvolit nebo podle čeho posuzovat kvalitu nábytku?

Jak vybrat kancelářský nábytek?

Plánujete-li renovaci kanceláře nebo se jen poohlížíte po novém nábytku, který by dodal firemnímu interiéru „šmrnc“, jste na správném místě. Kancelářský nábytek by totiž neměl splňovat jen estetickou funkci, ale zároveň také plnit funkčí požadavky. Tak, aby se vám pohodlně pracovalo a současně jste udělali dojem na své obchodní partnery i klienty. Jak ale vybrat ten správný kvalitní nábytek, který bude splňovat veškeré vaše nároky? Níže vás seznámíme s kritérií, které vám pomohou se rychleji na trhu s kancelářským nábytkem zorientovat a při nákupu neprohloupit.


Kvalita vždy něco váží

A to doslova. Čím je daný kus nábytku těžší, tím více materiálu bylo spotřebováno pro jeho výrobu. V první řadě vám doporučujeme volit mezi takovými kousky, které se vám v nadsázce nebudou kymácet při silnějším průvanu.

Současně myslete také na nosnost nábytku. Kancelářská technika, výpočetní přístroje, šanony plné dokumentů - s tím vším si musí nábytek poradit, aniž by se pod nimi začal prohýbat.

Sestava kancelářského nábytku Sorento 2

 

Silnější má navrch

Jedním z dalších ukazatelů kvality kancelářského nábytku je síla jeho desek. Čím silnější totiž desky jsou, tím pevnější a bytelnější je daný kus nábytku. A o to více by ve vás měl začít vzbuzovat zájem.

Tenké police a pracovní desky doporučujeme obloukem obcházet. Byť mohou sebelíp vypadat, opotřebovávají se velmi rychle a brzy vypovídají službu.

Síla desek kancelářského nábytku

Samotné desky nábytku můžeme dělit na 2 typy: horní desky a ostatní desky a konstrukce. Horní desky jsou zpravidla ty nejsilnější na celé konstrukci. Chrání totiž kostru nábytku a dodávají mu potřebnou pevnost. Pracovní desky stolů si musí hravě poradit i s těžší výpočetní technikou a korpusy skříní zajistit dokonalou stabilitu. S těmito deskami se setkáte u všech prvků - od stolů až po archivační skříně. Nejčastěji se jejich tloušťka pohybuje okolo 22 mm do 54 mm.

Mezi ostatní desky patří například konstrukce, podnož, dno či paraván. Jejich síla bývá oproti horním deskám nižší, a to v rozmezí 16 mm až 38 mm.

Ohraničení nábytku

K ohraničení nábytku slouží tzv. ABS hrany, které zakončují horní desky v těch nejdůležitějších místech - podél hran. Plní ochrannou funkci člověku před nechtěnými údery či nárazy na hranu. Současně fungují jako designový prvek vylepšující celkový vzhled nábytku.

 

Sestavy nábytku Visio Lux 1

Jaký dezén se k vám hodí nejlépe?

Abyste docílili jednotného vzhledu, doporučujeme vám vybavit svou kancelář pouze jednou nábytkovou řadou. Její prvky se totiž skvěle doplňují a vytváří elegantní celek.

Dezén neboli barevná varianta nábytku o vás může navíc leccos prozradit. Světlé dezény, jakými jsou například javor, buk a akát, navozují příjemnou a klidnou atmosféru. Opticky zvětšují celý prostor kanceláře a potěší vás jejich reprezentativní vzhled.

Naopak tmavé barevné varianty, mezi které patří wenge a černá, vyjadřují stabilitu a autoritu. Nejlépe se tedy hodí do kanceláří vyššího managementu a vedení firmy.

Bez čeho se v kanceláři zkrátka neobejdete?

Kancelářský stůl

Kancelářský stůl je naprostým základem každé kanceláře, trávíte u něj totiž většinu svého času. Měl by být dostatečně vysoký, prostorný a zároveň sladěný se zbytkem kanceláře. Koneckonců jej přeci uvidí každá návštěva jako první.

Jak vysoký stůl vybrat?

Výšku stolu vybírejte na základě toho, jak vysocí jste vy sami. Nejčastěji se setkáte se stoly vysokými 75-76 cm. V dnešní době na oblibě stoupají také výškově nastavitelné stoly, které vám umožňují kombinovat práci vsedě i vestoje.

Vaše výška Výška stolu
160-170 cm 65-65 cm
170-185 cm 67-75 cm
185-200 cm 75-80 cm

 

Jakou roli hraje délka a hloubka stolu? 

U kancelářských stolů se nejčastěji setkáte s délkou od 120 cm do 200 cm. Čím delší stůl je, tím více prostoru získáte pro zařízení, která potřebujete k práci. Podobně důležitou roli hraje také hloubka stolu.

Rovný nebo rohový stůl?

Rovný kancelářský stůl doporučujeme pro ty, kteří se věnují práci na PC, nebo klasické papírové administrativě. Rohový naopak pro ty, kteří tyto dvě práce kombinují současně a mohou si tak pracovní desku vymezit pro každou práci zvlášť.

Kancelářský stůl ProOffice: rohový levý, rohový pravý a rovný stůl

Kancelářský kontejner

Kontejner skvěle doplňuje kancelářský stůl. Slouží především jako hlavní úložný prostor na vše, co nechcete nebo nepotřebujete na stole mít. Mohou být pojízdné nebo přístavné. U nábytků vyšších řad jsou také vybaveny centrálním zamykáním.

Pojízdný nebo přístavný?

Hlavní výhodou přístavných kontejnerů je, že mohou až o několik desítek centimetrů rozšířit pracovní plochu stolu. U některých nábytků mohou dokonce zastoupit i samotnou podnož.

Naopak pojízdný kontejner snadno přemístíte v případě, kdy potřebujete kancelář přestavět.

Kancelářské skříně

Skříně neodmyslitelně patří do každého obývaného interiéru. Poskytují dostatek prostoru na veškeré dokumenty a vyplňují a zútulňují jej. Skříně dělíme na nízké, střední a vysoké. Můžete si je pořídit s dveřmi i bez dveří, šatní i klasické.

Jakou skříň vybrat?

Nízké skříně jsou ve většině případech přístavné ke stolům. Proto rovněž jako přístavné kontejnery rozšiřují pracovní plochu a nabízí další úložný prostor.

Střední skříně jsou vhodné pro umístění věcí, které nechcete nebo nepotřebujete mít na stole. Jako například květiny, tiskárny, interiérové doplňky apod.

Vysoké skříně slouží primárně jako velký úložný prostor ve formě polic. U šatních skříní pak můžete oblečení pověsit na šatní tyč.

S dveřmi nebo bez?

To je především otázka soukromí. Pokud do skříně ukládáte věci, které chcete skrýt před návštěvou či kolegy, je vhodné zvolit skříň s dveřmi. Skříň s dveřmi navíc působí bytelněji.

Klasickou skříň nebo šatní?

Šatní skříně jsou oproti klasickým vybaveny šatní tyčí, která slouží pro zavěšení věšáků s oblečením. Ve většině řadách nábytků však nejsou opatřeny zámkem.